Współczesna poligrafia wyróżnia dwa podstawowe rodzaje metody drukowania. Jest to  drukowanie mechaniczne – analogowe oraz drukowanie elektroniczne – cyfrowe. Obydwa sposoby mają pod sobą techniki, które można dobrać tak, aby jak najlepiej osiągnąć zamierzony efekt końcowy.

8844557055_5a955cea46_cW przypadku drukowania mechanicznego wyróżnia się cztery szeroko rozpowszechnione techniki druku” drukowanie płaskie, drukowanie wklęsłe, drukowanie wypukłe oraz sitodruk. Pierwsza technika, której najpopularniejszym przykładem jest druk offsetowy opiera się na przenoszeniu farby z formy drukowej na podłoże. Możliwe jest to dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących i niedrukujących formy drukowej.  Technika ta pozwala na uzyskanie jak najmniejszej grubości warstwy farby na papierze. Wyróżnia się dwa rodzaje druku offsetowego: zwojowy (rolowy) wykorzystywany do druku czasopism, druku publikacji oraz arkuszowy.

Druga technika – druk wklęsły pozwala wyróżnić trzy pod-techniki. Rotograwiurę, czyli bardzo drogą technikę, którą 9321689568_f676abd95f_cstosuje się do produkcji prac wysokonakładowych, druku książek z barwnymi ilustracjami oraz dekoracji. Starodruk, czyli technikę używaną do produkcji banknotów, akcji i papierów wartościowych oraz tampodruk, czyli druk wykorzystywany do nadruku na powierzchniach takich jak zabawki lub długopisy.

W technice druku wypukłego wyróżnia się z kolei typografię – bardzo mało ostatnio popularną technikę druku oraz fleksografię, czyli metodę, którą stosuje się zazwyczaj do zadrukowywania opakowań.

I w końcu sitodruk, czyli forma bardzo prostego druku, nieposiadająca ograniczeń pod względem wybranego formatu. Głównie używany jest do drukowania niskich nakładów, np. niewielkiego druku wizytówek wydruk książek.

Współczesne techniki druku mechanicznego

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *