Technologia druku offsetowego jest o wiele bardziej zaawansowana niż druku cyfrowego. Warto zaznaczyć, że wraz z rozwojem technologicznym postęp w dziedzinie owego druku przeszedł renesans. Obecnie prawie każda drukarnia posiada własne zaplecze, w którym może spokojnie przygotować impozycję oraz płyty na maszyny drukujące.

360505392_69557c287d_oW kwestiach czysto technicznych projektu do drukowania offsetowego trzeba oczywiście standardowo zadbać o spady i margines bezpieczeństwa. Jak zwykle – trzeba o nie zapytać drukarnię. Na offsecie drukuje się duże nakłady, czasami wielotysięczne. Z tego względu podczas cięcia takiej ilości arkuszy mogą wystąpić spore przesunięcia – dlatego niezwykle istotne są spady, które pozwolą uniknąć białych pasków na krawędziach. Warto też zapomnieć o drobnych tekstach z użyciem większej ilości kolorów niż 1, albo białych, wybranych, liter na kolorowym tle.

W druku offsetowym występuje farba, w odróżnieniu od cyfrowego, gdzie jest toner. Jak wiadomo farba jest mokra, wsiąka w papier i zwiększa swoją powierzchnię, powodując pojawianie się zjawiska przyrostu punktu rastrowego. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, żeby uniknąć zaskoczenia np. gdy druk papieru firmowego wyjdzie o wiele ciemniej lub niektóre zdjęcia będą zupełnie nieczytelne np. całe czarne.3079000020_eedb85d308_o

Istotny jest również TIL (Total Ink Limit). Dla papierów powlekanych jest to zazwyczaj 340%, dla gazetowych około 280% lub mniej. W przypadku jego przekroczenia farba albo przesiąknie na drugą stronę albo utworzy brzydkie plamy w miejscach intensywniej zafarbowanych.

Oczywiście jak zawsze o szczegóły należy pytać drukarnie, której zlecamy drukowanie.

Jak przygotować materiały do druku offsetowego?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *