Drukowanie książek, drukowanie wizytówek i wielu innych potrzebnych klientom materiałów to szeroko zakrojone przedsięwzięcie. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jakiego niejednokrotnie wysiłku wymaga zwykłe drukowanie papieru firmowego.

W porównaniu z drukiem cyfrowym, druk offsetowy jest formą ze zdecydowanie znacznie dłuższą historią. Jest również bardziej skomplikowany oraz zawiera więcej etapów, co za tym idzie zabiera więcej czasu. Jest jednak rodzajem druku opłacającym się znacznie bardziej przy większych nakładach.

cartrdige-534450_640W druku offsetowym trudności i wyzwania możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszy to wykonanie tzw. „blach”, czyli płyt drukarskich, które odbijają obraz na podłożu, na którym drukujemy. Jedna płyta drukarska odpowiada jednemu kolorowi. Czyli np. druk papieru firmowego wymaga zazwyczaj 4 płyt odpowiadającym czterem podstawowym kolorom drukarskim CMYK. Płyty muszą być wykonane z wielką precyzją, żeby możliwe było wykonanie prawidłowego druku.

Drugi etap to ustawienie maszyny do druku, czyli tzw. „narząd”. Trzeba tak dobrać nasycenie każdego z kolorów, aby wydruk końcowy odpowiadał złożonemu zamówieniu. Dodatkowo odbicie każdej z „blach” na papierze musi być spasowane do dziesiętnych części milimetra. Przy trudnych pracach narząd może trwać nawet ponad godzinę.

Trzeci etap to sam druk. Należy zwracać uwagę między innymi na to, żeby kolory w całym nakładzie były zachowane, na to, żeby wydrukiem „nie rzucało”, czyli obraz na papierze nie zmieniał swojego położenia na arkuszu – co mogłoby spowodować problemy przy dalszej obróbce oraz na to, żeby cienkie papiery się „nie rozjeżdżały” od nadmiaru farby przy intensywnych kolorach. .

Etapy druku offsetowego

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *